NEFAKTOR
Trwa wczytywanie witryny ...

może na morze?
czyli ... jak zacząć przygodę z żaglami?

Ile kosztujĄ wakacje na jachcie?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale już ich wydwanie owszem tak ...

zasłyszane

To pytanie słyszę zwykle jako pierwsze. Utarło się, że żeglarstwo to sport elitarny, tylko dla bogatych. Jednak te czasy już dawno minęły. Dzisiaj, żeglarstwo do zabawa niemalże dla każdego. Jednak może zacznijmy od początku.

Podobnie ja ze wszelakimi usługami, można znaleźć rejsy tanie i drogie. Zwykle cena jest wyznacznikiem jakości jachtu ale rzadko jakości obsługi. Z uwagi, iż niniejszy poradnik jest dla początkujących a optymalnym akwenem na początek jest chorwacka Dalmacja, to spróbuję nakreślić ile to kosztuje właśnie w tym rejonie.

Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że ceny w sezonie (lipiec-sierpień) i poza nim są różne i potrafią być wyższe w sezonie o 30-40%. Jednym słowem, jeśli nie musisz (np. ze względu na dzieci) jechać w szczycie sezonu to dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem jest czerwiec czy wrzesień. Temperatury w tym okresie są podobne ale cena i ilość turystów znacznie mniejsza.

Przejdźmy do rzeczy. Koszt rejsu to składowa kilku rzeczy:
   - Koszt miejsca na jachcie
   - Koszt dojazdu
   - Koszt życia na jachcie

 

 

Koszt miejsca na jachcie

Koszt pojedynczego miejsca na jachcie jest uzależniony od kilku czynników: rodzaj jachtu, komfort, wielkość jachtu, okres w którym odbywa się rejs. Dla ułatwienia może podam średnie ceny miejsca na jachcie w sezonie i poza nim:

  Poza sezonem W sezonie
Jacht mały (6 osób) 1100-1200 1200-1400
Jacht średni (8-10 osób) 1200-1400 1600-2000
Jacht duży (np. katamaran) 1600-2000 2000-2800

 

Podane ceny to średnia z ostatniego sezonu. W zależności od podanych wyżej zmiennych ceny te mogą się różnić. Jednak stanowią one orientacyjny pułap do porównania.
Często firmy sprzedające rejsy stosują zniżki dla dzieci do lat 18 (zwykle 20%). Niektóre firmy pozwalają także dzieciom poniżej 6 roku życia płynąć za darmo, gdy dziecko śpi z rodzicami w kabinie.

Nie zapominajmy, także o promocjach, które dość często obniżają cenę o 20-30%.

Często biorąc cały jacht, można wynegocjować zniżkę.

Koszty dojazdu

Do Chorwacji można dostać się na 3 sposoby:

- samolotem (LOT aktualnie lata w sezonie do 4 lokalizacji) – cena biletu w obie strony to ok. 1000 zł
- samochodem – koszt przejazdu zależy od miejsca startu ale zwykle to ok 1600 zł wraz z winietami
- autobusem – koszt w obie strony 440-480 zł

Koszty życia na jachcie

Przyjęło się, że załoga na początku rejsu składa się na wspólne życie na jachcie, mariny, paliwo i jedzenie. Zwykle to kwota ok. 150-200 euro, w zależności o jachtu, lokalizacji itp.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że kwota ta wystarcza bez problemu na wszystko, pod warunkiem, że nie kupujemy za te pieniądze także alkoholu.

Gdzie można oszczędzić?

Po pierwsze na kosztach utrzymania. Niekoniecznie trzeba każdego dnia iść całą załogą na wystawną kolację w restauracji. Przy odrobinie pomysłowości można wyczarować w jachtowej kuchni bardzo dobre dania w oparciu o lokalne produkty. Dobrym pomysłem jest też zatrzymywanie się 2-3 razy „na bojce”. Nie dość że cicho i spokojnie to jeszcze cena za boję to zwykle 20-30% ceny za marinę. Niestety czasem do mariny trzeba zawinąć by zatankować wodę i naładować akumulatory.

Kolejnym elementem pozwalającym zaoszczędzić to transport. Jadąc własnym samochodem warto wybrać się w 4 osoby, wtedy jednostkowy koszt wyniesie mniej niż autobusem.

Aby Wam ułatwić oszacowanie kosztów wyjazdu, stworzyłem prosty kalkulator. Wyliczone ceny wynikają z założonych kosztów, które zostały uśrednione, jednak możesz je samodzielnie zmienić.

Szacunkowy kalkulator kosztów - rejs tygodniowy - Chorwacja

Wyliczone kwoty są oparte na średnich cenach i służą jedynie ogólnej orientacji. W konkretnym przypadku mogą się one różnić nawet 30% tak w górę jak i w dół.

Jeszcze jedna bardzo ważna zasada, związana z ceną. Czasem można znaleźć ogłoszenia pod tytułem: „rejs niekomercyjny”, „rejs składkowy” itp. Jeżeli nie macie solidnych rekomendacji danego jachtu i skippera to nie warto ryzykować. Dużo lepiej skorzystać z dużej firmy, która dodatkowo ma ubezpieczenie operatora turystycznego oraz zapewnia wam ubezpieczenie turystyczne.

Początki
1. Od czego zacząć?
2. Ile to kosztuje?
3. Trochę o jachtach?
4. Żeglowanie z dziećmi?
5. Gdzie i jak pływać?
6. Jak się spakować?
7. Z kijem na morze?
8. Ubrania, bagaż ... co zabrać?