NEFAKTOR
Trwa wczytywanie witryny ...

może na morze?
czyli ... jak zacząć przygodę z żaglami?

Parę słów o jachtach?

Marzenia są tuż za horyzontem, trzeba tylko do nich dopłynąć …

Max (po drugim kubełku rumu)

Zapewne wielu z Was, widziało parkujące jachty przy kei. Pewnie niewielu miało okazję zobaczyć je w środku. Dla wielu, gdy mówię ”jacht” to pierwszym skojarzeniem jest mała łupinka 5-6 metrowa, pływająca po polskich jeziora, gdzie ciasno i brak jakiegokolwiek zaplecza. Jachty morskie to pływające domy. Mają oddzielne kajuty (pokoje), łazienki z prysznicem. Na takim jachcie znajduje się też kuchnia z lodówką itd.

Aby lepiej Wam uzmysłowić rozmiar jachtu morskiego, posłużę się przykładem. Średni jacht morski ma szerokość salonu w dużym mieszkaniu. W najszerszym miejscu zwykle ma 4.5 metra. Długość takiej jednostki to średnio kilkanaście metrów. Zastanówcie się przez chwilę, czy taki jacht zmieściłby się w Waszym mieszkaniu?

Jak to wszystko wygląda, najlepiej zobaczyć na przekroju standardowego 8-osobowego jachtu. Wybrałem jeden z popularniejszych jachtów Sun Odyssey 43, ponieważ ma najczęściej spotykany układ pomieszczeń. Jednak trzeba pamiętać, że konkretny jacht może mieć inny rozkład. Jeszcze mała uwaga, numerek przy nazwie jachtu zwykle oznacza jego długość w stopach. W tym przypadku 43 oznacza to 13,1 metra (stopa to 0,3048 metra)

  1. Messa, czyli inaczej salon, miejsce wspólne gdzie jada się posiłki i spędza czas razem, tam też zwykle sypia skipper.
  2. Koje rufowe (zamykane sypialnie na rufie jachtu, każda posiada podwójne łóżko, niewielką szafę oraz tzw. jaskółki czyli półki na różne drobiazgi)
  3. Koja dziobowa (zamykana sypialnia z podwójnym łóżkiem szafkami i jaskółkami)
  4. Koja piętrowa (dwa pojedyncze łóżka w układzie piętrowym z szafkami itd.) - popularnie nazywana "szuflandią"
  5. Kingston (toalety) (każda ma wc, umywalkę ze słuchawką prysznicową oraz kilka szafek)
  6. Kambuz czyli kuchnia (posiada kuchenkę dwupalnikową, piekarnik, lodówkę z zamrażarką, blaty robocze i zwykle pełne wyposażenie w naczynia itp.)

Standarem jest, że na jachce znajduje się komplet pościeli, więc branie śpiworów, kocyków itp. nie ma większego sensu.

 

Na zewnątrz każdy jacht posiada kokpit (to tam gdzie zwykle się siedzi w trakcie żeglowania z dużym, rozkładanym stołem. Często posiłki jada się na zewnątrz i stół jest wystarczający by pomieścić 8 osób.
Na zdjęciu obok, można zobaczyć tzw. bimini. Jest to nic innego jak rozkładany daszek nad całym kokpitem. Dzięki temu można w trakcie rejsu schować się przed palącym słońcem. Jednym słowem kokpit to taki taras z rozkładanym dachem 😊

Oczywiście jak ktoś łaknie słońca, to zawsze może skorzystać z reszty pokładu.

Większość jachtów posiada także tzw. szprycbudę. Jest to rozkładana przednia „szyba”, aby ewentualne bryzgi wody lub wiatr nie przeszkadzały w przyjemnym żeglowaniu.

Każdy jacht turystyczny jest też wyposażony w ponton, który pomieści 3-4 osoby. Jest on zwykle wykorzystywany, gdy nocujemy dowiązani do boi a chcemy przedostać się na brzeg. Często do pontonu jest dostępny silnik spalinowy aby nie męczyć się na wiosłach.

Gdy wybieramy się na wodę z dziećmi warto zadbać o to by na jachcie były siatki bezpieczeństwa. Jest to siatka rozpięta na relingach (barierki wokół jachtu) zabezpieczająca przez przypadkowym ześliźnięciem się z pokładu. Jest to mało prawdopodobne, jednak kto ma dzieci to wie, że dla nich rzeczy niemożliwe stają się często czymś normalnym 😊

 

Teraz trochę o zapleczu. Jacht wyposażony jest w instalację elektryczną 12V i 240V. na wodzie mamy dostęp do instalacji 12V, pozwala to na oświetlenie pomieszczeń, pracę urządzeń, naładowanie telefonu czy tabletu itp. W marinie korzystamy z 240V, które pobieramy bezpośrednio z kei. Bateria akumulatorów na jachcie jest zwykle dość duża i nawet przy intensywnym używaniu powinna wystarczyć na dwie doby pływania.

Każdy jacht wyposażony jest też w zbiorniki słodkiej wody. Zwykle mają pojemność 300-700 litrów. Jest to ilość, wystarczająca na spokojne użytkowanie przez kilka dni.

Pod pokładem znajduje się silnik, który pozwala poruszać się w marinach i gdy nie ma wiatru lub chcemy popłynąć gdzieś, gdzie musielibyśmy płynąć pod wiatr. Silnik jest dość oszczędny, zwykle spala ok. 3-4 litrów ropy na godzinę. Mimo wszystko warto pamiętać, że to my płacimy za tę ropę a poza tym nie po to wybieramy się na rejs by upajać się dudniącym silnikiem. Choć znam wielu, którzy to lubią.

Trochę o bezpieczeństwie. Każdy jacht morski musi być wyposażony w określony zestaw rzeczy zapewniających bezpieczeństwo. Po pierwsze środki ratunkowe. Zawsze jest tyle kamizelek ratunkowych ilu członków załogi. Jednak gdy pływamy z dziećmi, to dobrze jest nabyć lekką kamizelkę dla dzieciaka.

Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest radio, jednak nie takie zwykłe. Radio morskie ma możliwość wezwania pomocy jednym przyciskiem. Wysyła ono naszą pozycję na morzu i informacje o jachcie.

Jest jeszcze wiele inny urządzeń zapewniających bezpieczeństwo, ale to temat na inny artykuł.

Pamiętajmy, że tylko jachty komercyjne maja obowiązkowe przeglądy co roku i ubezpieczenie od działalności komercyjnej. Jachty będące prywatną własnością nie mają tak rygorystycznych wymagań co do przeglądów technicznych i ubezpieczeń.

Reasumując wszystko to co napisałem. Jacht morski to bezpieczne i dość komfortowe mieszkanko na wakacje. Zwróćcie tylko uwagę na stan jachtów. Gdy szukacie rejsu dla siebie, zwracajcie uwagę czy fotografie jachtów to rzeczywiste zdjęcia czy też fotki wyjęte z folderów reklamowych. Wiek jachtu nie jest tak istotny jak to jak był utrzymany. Czasem 3-4 letni jacht potrafi być w gorszym stanie niż 15 letni jacht o który właściciel dba.

Początki
1. Od czego zacząć?
2. Ile to kosztuje?
3. Trochę o jachtach?
4. Żeglowanie z dziećmi?
5. Gdzie i jak pływać?
6. Jak się spakować?
7. Z kijem na morze?
8. Ubrania, bagaż ... co zabrać?