NEFAKTOR
Trwa wczytywanie witryny ...

może na morze?
czyli ... jak zacząć przygodę z żaglami?

Jak się spakować i co zabrać?

Lepiej dźwigać niż ścigać ... czy aby na pewno?

zasłyszane

Można wziąć ze sobą wszystko co nam przyjdzie do głowy. Jednak czy warto z tak wielkim majdanem ruszać na wakacje?

Najgorzej jest pierwszy raz. Zapewne nie raz wybieraliście się w nowy teren, z nowymi aktywnościami. Człowiek nie wie co ma zabrać ze sobą? Co może się przydać a co będzie całkiem zbędnym ciężarem?

Pierwszą rzeczą jaką należy zabrać to miękka torba. Twarde walizki całkowicie nie sprawdzają się  na jachtach. Gdy już się rozpakujesz, niepotrzebnie zajmują miejsce.

Podobnie jest z żaglami. Jeśli ktoś nigdy nie brał udziału w rejsie, to może tylko się domyślać co jest potrzebne a co całkowicie zbędne. Poniżej napiszę o tym, co należy zabrać na rejs wakacyjny na morzu śródziemnym, bo najlepiej zacząć od ciepłych wód i wtedy gdy jest ciepło i przyjemnie.

W pierwszej kolejności zadbajmy o własną wygodę i bezpieczeństwo. Numer jeden to buty. Buty na miękkiej podeszwie i przewiewne. Warto sprawdzić czy podeszwa nie zostawia śladów na jasnych powierzchniach. Niektóre buty sportowe mają podeszwę wykonaną z tak miękkiej gumy, że przy byle obtarciu podeszwa pozostawia ślad. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszym rodzajem obuwia na jacht w okresie wakacyjnym są buty do serfingu. Wyglądają jak tenisówki (półtrampki) jednak mają tą zaletę, że nie trzeba ich wiązać i bardzo szybko wysychają. Odradzam wszelakie klapki i sandały. Na jachcie jest wiele wystających elementów i może się to nieprzyjemnie skończyć.

Skoro jesteśmy już przy ochronie. Zabierzmy ze sobą nakrycia głowy aby zabezpieczyć się przed słońcem. Czapka z daszkiem, chusta itp. Nie polecam wszystkiego z dużymi rondem (np. kapeluszy). Przy mocniejszym wietrze, nakrycia głowy z dużym rondem bardziej przeszkadza niż pomaga a i łatwo możemy się go pozbyć.
Kolejną rzeczą są wszelkie filtry przeciwsłoneczne. Mimo daszku na jachcie, będziemy dość mocno wyeksponowani na promienie słoneczne. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach rejsu.

Kolejną rzeczą jest tzw. „zestaw tropikalny” czyli bluza z długim rękawem lub sweter oraz długie spodnie. Mimo, że temperatury w okresie wakacyjnym sięgają nawet 35 stopni, to bywa i tak, że na wodzie odczuwalna temperatura przy silniejszym wietrze to 15-20 stopni. Podobnie wieczór, po upalnym dniu można mieć odczucie chłodu. Najważniejsze aby wszystkie ubrania były wygodne i nie krępujące ruchów.

Nie raz słyszałem od pań, czy mogą zabrać ze sobą szpilki. No bo w marinie itd. Oczywiście że mogą, jednak ubierać je będą poza mariną … no chyba że chcą pozbyć się szybko obcasów.

Warto też pomyśleć o rzeczach technicznych. Warto zabrać samochodową ładowarkę do telefonu. Napięcie 220 V jest tylko w marinach a w ciągu płynięcia tylko 12 V.
Jeśli bierzesz regularnie jakieś leki, koniecznie zabierz je ze sobą. Choć warto też zabrać ze sobą też takie, które bierzemy tylko od czasu do czasu np. jeśli dopada nas czasem migrena.

Jeśli lubisz nurkować, zabierz sprzęt. Z całą pewności nie będzie leżał odłogiem.

A rzeczą najważniejszą jest dobry humor i pozytywny stosunek do świata. Nawet najlepiej przygotowana wyprawa bywa nieudaną przez fochy i marudzenie osoby, która sama nie wie czego chce.

Początki
1. Od czego zacząć?
2. Ile to kosztuje?
3. Trochę o jachtach?
4. Żeglowanie z dziećmi?
5. Gdzie i jak pływać?
6. Jak się spakować?
7. Z kijem na morze?
8. Ubrania, bagaż ... co zabrać?